Quantity
Price
Total price
1
$10.3950
$10.3950
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | DFRobot |
| Series | Bluno Bee |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | Module |
| Sensitivity | -93dBm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Frequency | 2.4GHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Data Rate | 1Mbps |
| Protocol | Bluetooth v4.0 |
| Current - Receiving | 8.7mA |
| Current - Transmitting | 11mA |
| Antenna Type | PCB Trace |
| Utilized IC / Part | CC2540 |
| Modulation | GFSK |
| RF Family/Standard | Bluetooth |
| Serial Interfaces | USB |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
