| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Synapse Wireless |
| Series | SNAP® RF Engine® |
| Package | Tray |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | Module |
| Mounting Type | Through Hole |
| Frequency | 915MHz |
| Memory Size | 196kB Flash, 4kB RAM |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Power - Output | 20dBm |
| Data Rate | 150kbps |
| Antenna Type | Antenna Not Included, RP-SMA |
| Utilized IC / Part | Si1000 |
| Modulation | FHSS |
| RF Family/Standard | General ISM < 1GHz |
| Serial Interfaces | I2C, SPI, UART |
| DigiKey Programmable | Not Verified |










