Quantity
Price
Total price
1
$9.8805
$9.8805
10
$8.5260
$85.2600
25
$7.9065
$197.6625
50
$7.6650
$383.2500
100
$7.2870
$728.7000
250
$7.1610
$1,790.2500
500
$6.9195
$3,459.7500
1000
$6.5730
$6,573.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Standex Electronics |
| Series | PQ |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | Nonstandard |
| Size / Dimension | 1.260" L x 0.886" W (32.00mm x 22.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Shielding | Unshielded |
| Type | Planar |
| Operating Temperature | -30°C ~ 125°C |
| DC Resistance (DCR) | 1.5mOhm |
| Current - Saturation (Isat) | 57A |
| Material - Core | Ferrite |
| Height - Seated (Max) | 0.728" (18.50mm) |
| Inductance | 6 µH |
| Current Rating (Amps) | 50 A |
