| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Melexis |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface | SPI |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Voltage - Supply | 5.5V ~ 18V |
| Program Memory Type | FLASH (24kB), EEPROM (384 B) |
| Applications | LIN Controller |
| Core Processor | 16-Bit RISC |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Number of I/O | 4 |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
