| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | TDK Micronas |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Function | Controller - Commutation, Direction Management |
| Current - Output | 1A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 175°C (TJ) |
| Output Configuration | Half Bridge (6) |
| Voltage - Supply | 8V ~ 18V |
| Applications | General Purpose |
| Technology | Power MOSFET |
| Voltage - Load | 8V ~ 18V |
| Supplier Device Package | 40-PQFN (6x6) |
| Motor Type - Stepper | Multiphase |
| Motor Type - AC, DC | Brushless DC (BLDC) |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q100 |
