| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | OSRAM Opto Semiconductors (ams OSRAM) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | 24-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Voltage - Output | 15V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Outputs | 16 |
| Frequency | 50MHz |
| Type | Linear |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Applications | Signage |
| Current - Output / Channel | 100mA |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Topology | Shift Register |
| Supplier Device Package | 24-SSOP |
| Voltage - Supply (Min) | 3V |
| Voltage - Supply (Max) | 5.5V |










