Quantity
Price
Total price
1
$36.7710
$36.7710
5
$36.0360
$180.1800
10
$34.4715
$344.7150
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Sensata Technologies – BEI Sensors |
| Series | 5320 |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Resistance (Ohms) | 5k |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W |
| Tolerance | ±20% |
| Features | Long Life |
| Adjustment Type | User Defined |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Bushing Thread | 3/8-32 |
| Actuator Length | 0.625" (15.88mm) |
| Actuator Type | Round |
| Built in Switch | None |
| Actuator Diameter | 0.250" (6.35mm) |
| Resistive Material | Conductive Plastic |
| Taper | Linear |
| Rotation | 250° |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Turns | 1 |
