Quantity
Price
Total price
1
$1.5750
$1.5750
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Adafruit |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Function | Driver |
| Current - Output | 800mA |
| Interface | PWM |
| Output Configuration | Half Bridge (2) |
| Applications | DC Motors, General Purpose |
| Voltage - Load | 2.5V ~ 12V |
| Supplier Device Package | 8-DIP |
| Motor Type - Stepper | Bipolar |
| Motor Type - AC, DC | Brushed DC |
